Sedacija su anesteziologo priežiūra

Gydant dantis dažniausiai pacientams yra atliekamas vietinis nuskausminimas, naudojant anestetinius vaistus. Tai padeda užkirsti kelią nemaloniam skausmui. Tačiau kai kurie pacientai turi tokią didelę baimę, kad, nors ir nejausdami skausmo, jie vis tiek neramiai sėdi kėdėje, blaškosi, krūpčioja, o kartais net išvis nesutinka prasižioti. Tam, kad ši baimė būtų įveikta ir neužkirstų kelio gydymui, mūsų klinikoje pasitelkiama sedacija. Tai saugi medikamentinė procedūra, padedanti pacientui atsipalaiduoti ir nusiraminti odontologinių procedūrų metu.

Sedacija gali būti taikoma

  • kai žmogus labai bijo dantų gydymo procedūrų;
  • kai pacientui sunku ramiai nusėdėti kėdėje;
  • kai laukia ilga ir sudėtinga procedūra;
  • kai pacientas labai jautriai reaguoja į skausmą ir tai, kas vyksta aplinkui.
Koks gydytojas atlieka sedaciją?

Sedaciją atlieka gydytojas anesteziologas. Jis parenka jums tinkamus vaistus, atsižvelgdamas į jūsų konkrečią situaciją, todėl labai svarbu teisingai atsakyti į visus klausimus, kuriuos jums gydytojas užduos apie amžių, svorį, turimas ligas, alergijas, vartojamus vaistus. Visos odontologinės procedūros metu anesteziologas prižiūri pacientą, kad sedacija veiktų sklandžiai ir pacientas jaustųsi gerai. Specialistas seka širdies ritmą, pulsą, deguonies kiekį kraujyje ir kitus svarbius parametrus.

Kaip atliekama sedacija?

Sedacija atliekama labai paprastai ir greitai. Gydytojas anesteziologas suleidžia medikamentus į veną. Iškart po to jūs pajaučiate mieguistumą ir atsipalaidavimą.

Ar taikote sedaciją vaikams?

Taip, sedaciją taikome vaikams nuo 3 metų. Ji padeda sutvarkyti dantis itin jautriems vaikams, kurie nesileidžia gydomi įprastu būdu, neišsižioja, muistosi kėdėje ar verkia. Atlikus sedaciją, galima ramiai ir netrukdomai per vieną vizitą atlikti visas reikalingas procedūras.

Kuo skiriasi sedacija ir bendroji nejautra?

Tiek sedacija, tiek bendroji nejautra abi yra anestezijos formos, tačiau jos skiriasi įvairiais aspektais. Pacientai, kuriems taikoma bendroji nejautra, visiškai praranda sąmonę. Tai reiškia, kad operacijos metu pacientas nieko nejaus, negirdės, o po jos nieko neprisimins. Tuo tarpu sedacija yra ramybės būsena, kai pacientas yra labai mieguistas, atsipalaidavęs, bet tuo pačiu jis yra sąmoningas. Pacientas nejaučia skausmo, tačiau mato, kas vyksta aplink jį. Taip pat sedacijos metu pacientas kvėpuoja savarankiškai, priešingai nei per bendrąją anesteziją.

Kokios rekomendacijos PRIEŠ ir PO sedacijos?

PRIEŠ SEDACIJĄ

  1. Svarbu iki sedacijos 2 valandas negerti ir 6 valandas nevalgyti.
  2. Sedacijos trukmė priklauso nuo numatomos operacijos apimties.
  3. Informuokite anesteziologą kokiomis lėtinėmis ligomis sergate ir kokius reguliariai vartojate vaistus.
  4. Atliekant procedūrą Jūs turite būti sveikas. Jūsų paties saugumui informuokite gydytoją, ar per paskutines 14 dienų buvote peršalęs, kosėjote, karščiavote, ar sirgote kitomis ūmiomis ligomis.
  5. Planuokite dieną taip, kad prieš procedūrą būtumėte pailsėjęs ir išsimiegojęs.
  6. Pasirūpinkite, kad į procedūrą Jus palydėtų kitas atsakingas žmogus, kuris padėtų saugiai grįžti į namus.
  7. Rekomenduojama prieš sedaciją atlikti tualeto reikalus. Vaikams turėkite pakaitinius drabužėlius.
  8. Su savimi turėkite bendrą kraujo tyrimą. Tyrimas galioja 20 dienų.

PO SEDACIJOS

  1. Po valandos galite atsigerti skaidrių skysčių. Jei per 30 min. nepykins, galite ir paragauti kieto maisto.
  2. Galite jaustis prisnūdęs, mieguistas ar irzlus iki 24 valandų po sedacijos.
  3. Pirmą parą draudžiama vairuoti.
  4. Rekomenduojama neplanuoti svarbių darbų, pasiimti laisvą dieną ir pailsėti.

Kreipkitės į gydytoją, jeigu:

  1. Gausiai vemiate ar ką skauda;
  2. Jei išbėrė ar sunku kvėpuoti.
  3. Jei pakilo temperatūra virš 38 laipsnių
Kaip pasiruošti sedacijai?

Pasiruošimas sedacijai nėra sudėtingas. Likus 6 valandoms iki sedacijos, negalima nieko valgyti, o likus 2 valandoms – nieko gerti, net vandens. Reikėtų atvykti apsirengus patogius, nespaudžiančius drabužius. Jeigu prieš procedūrą pacientas pajaučia peršalimo simptomus ar turi kitokių negalavimų, būtina apie tai iš anksto įspėti specialistus.

Koks yra sedacijos poveikis?

Sedacija veikia žmogų raminančiai. Jos metu slopinama paciento reakcija į supančią aplinką, jis nejaučia baimės. Suleidus vaistus, paciento kvėpavimas pamažu lėtėja, šiek tiek nukrenta kraujo spaudimas. Dažniausiai sedacijos metu pacientas būna budrus, tačiau jis yra labai atsipalaidavęs. Kartais jis gali užsnūsti, bet miegas yra negilus ir žmogus yra lengvai pažadinamas, kad atsakytų į odontologo ar anesteziologo užduodamus klausimus. Sedacijos metu suleidžiamas toks vaistų kiekis, kad jo pakaktų odontologinei procedūrai atlikti, o iškart po jos žmogus atsigautų ir kuo greičiau galėtų grįžti į kasdienę veiklą.

Kokių procedūrų metu taikote sedaciją?

Sedaciją taikome įvairių procedūrų metu: vaikų dantų gydymui, implantacijai, chirurginiam gydymui. Ar taikysime sedaciją, priklauso daugiau ne nuo procedūros, o nuo paciento nerimo lygio. Yra žmonių, kurie lengvai pakelia bet kokias operacijas ir nejaučia didelės baimės. Tačiau dažnai pasitaiko, kai nerimas toks didelis, jog yra sunku atlikti net ir nesudėtingą odontologinę procedūrą. Tokiu atveju ir taikome sedaciją, tačiau tik tuo atveju, jeigu pats pacientas jos pageidauja.

Kaip reikėtų elgtis po sedacijos?

Po sedacijos pacientai jaučiasi kiek mieguisti, dažnai prisimena ne viską, kas vyko odontologinės procedūros metu. Labai svarbu, jog būtumėte iš anksto sutarę, kad koks nors šeimos narys ar draugas jus parvežtų namo po procedūros, nes vairuoti jūs negalėsite. Taip pat artimiausią parą negalėsite valdyti kitų sudėtingų mechanizmų, dirbti sunkaus fizinio darbo ar sportuoti. Praėjus sedacijos poveikiui, galite pradėti valgyti lengvą maistą. Vartokite tik gydytojo paskirtus vaistus.

Rekomedacijos prieš ir po sedacijos

PRIEŠ SEDACIJĄ

  • Svarbu iki sedacijos 6 valandas negerti ir 10 valandų nevalgyti.
  • Sedacijos trukmė priklauso nuo numatomos operacijos apimties.
  • Informuokite anesteziologą kokiomis lėtinėmis ligomis sergate ir kokius reguliariai vartojate vaistus.
  • Atliekant procedūrą Jūs turite būti sveikas. Jūsų paties saugumui informuokite gydytoją, ar per paskutines 14 dienų buvote peršalęs, kosėjote, karščiavote, ar sirgote kitomis ūmiomis ligomis.
  • Planuokite dieną taip, kad prieš procedūrą būtumėte pailsėjęs ir išsimiegojęs.
  • Pasirūpinkite, kad į procedūrą Jus palydėtų kitas atsakingas žmogus, kuris padėtų saugiai grįžti į namus. 
  • Rekomenduojama prieš sedaciją atlikti tualeto reikalus. Vaikams turėkite pakaitinius drabužėlius.
  • Su savimi turėkite bendrą kraujo tyrimą. Tyrimas galioja 10 dienų. 

Vaikams ir pacientams iki 40 metų:

  • Bendras kraujo tyrimas.

Pacientams virš 40 metų:

  • Bendras kraujo tyrimas;
  • Elektrolitai ( K, Na);
  • Krešumo tyrimai ( SPA, INR, APTT).

Sergantiems cukriniu diabetu:

  • Glikolizuoto hemoglobino kraujo tyrimas (HbA1c).

PO SEDACIJOS

  • Po valandos galite atsigerti skaidrių skysčių. Jei per 30 min. nepykins, galite ir paragauti kieto maisto.
  • Galite jaustis prisnūdęs, mieguistas ar irzlus iki 24 valandų po sedacijos.
  • Jūsų vaiko judesiai gali būti sutrikę, todėl gali tekti jį nešti iki automobilio. Pasodinkite vaiką į automobilinę kėdutę ir prisekite saugos diržu. Kelionės metu sėdėkite šalia vaiko. Automobilį turi vairuoti kitas suaugęs žmogus.
  • Jūsų vaikas gali ilgam prisnūsti. Vaikas gali miegoti nuo 3 iki 8 valandų ir būti mieguistas ar irzlus iki 24 valandų po premedikacijos, tačiau žadinant vaikas turi lengvai atsibusti.
  • Jūsų vaikas gali sunkiai vaikščioti ar šliaužti, todėl saugokite jį, kad nesusižeistų. Suaugusio žmogaus priežiūra būtina, kol vaiko elgsena ir koordinacija taps įprastos.
  • Pirmą parą draudžiama vairuoti. 
  • Rekomenduojama neplanuoti svarbių darbų, pasiimti laisvą dieną ir pailsėti. Vaikams neleiskite važinėti dviračiu, laipioti, žaisti vienam lauke, nešioti aštrius daiktus.

Kreipkitės į gydytoją, jeigu:

  • Gausiai vemiate ar ką skauda;
  • Jei išbėrė ar sunku kvėpuoti.
  • Jei pakilo temperatūra virš 38 laipsnių.
  • Negalite valgyti ar gerti.

Video

Turite klausimų? Mielai į juos atsakysime tel. 8 45 509 509