Dantų balinimas gali būti žalingas

Dantų balinimas gali būti žalingas

2022-04-19

Mūsų dantys su laiku praranda savo baltą spalvą, pagelsta. Netinkama dantų priežiūra, dažnas kavos, arbatos, raudono vyno vartojimas, rūkymas daro neigiamą poveikį mūsų dantų baltumui. Paklausus, kas norėtų baltesnių dantų, daugelis atsakytų teigiamai. Bet ar visada verta balinti dantis ir į ką svarbu atkreipti dėmesį galvojant apie dantų balinimo procedūrą? Kalbamės su Aukštaitijos implantologijos klinikos burnos higienistėmis Laura Rupše, Ernesta Janonyte, Evelina Žalakiene ir Raminta Adomavičiūte.

- Kaip vyksta dantų balinimas?

burnos-higieniste-ernesta

Pasak burnos higienistės Ernestos Janonytės, dantis balinti galima keliais būdais:

1. Odontologo kabinete. Balinančia medžiaga padengiamas dantų paviršius, apsaugomos dantenos ir naudojamas lazeris ar lempa, trukmė nuo 1 iki 2 val. Balinimo rezultatas matosi iškart po procedūros; 2. Balinimas namuose. Pacientui pagaminamos specialios kapos, į kurias įlašinama mažesnės koncentracijos balinimo medžiaga, taip balinti reikia 2 savaites, po to daryti pertrauką, papildomai naudoti nujautrinantį gelį. 3. Naudojant balinančias dantų pastas.

-Iš kokių medžiagų sudaryti balinimo geliai ir pastos?

-Dažniausia medžiaga, įeinanti į balinimo gelių sudėtį, yra karbamido peroksidas. Geliuose, skirtuose balinimui namuose, šios medžiagos koncentracija - mažesnė. Produktus su didžiausia peroksido koncentracija naudoja specialistai. Dantų pastose dažniausiai įeina mažos šveičiamosios dalelės ir specialūs cheminiai druskų junginiai, kurie pašalina tik dantų išorėje esančias dėmes ar nešvarumus. Svarbu pažymėti, kad šiuolaikinėse dantų pastose esantys dariniai - nebe tokie abrazyvūs, tačiau su balinančia pasta akyvaizdaus balinimo efekto nepasieksite. – Akcentuoja burnos higienistė Laura Rupšė.

burnos higienistė

-Ar saugu balintis dantis?

- Pasak burnos higienistės Evelinos Žalakienės, dantų balinimas visų pirma yra estetinė, o ne gydomoji procedūra. Todėl labai svarbu prieš balinant dantis pasitarti su burnos higienistu ar odontologu, kuris galėtų įvertinti esamą dantų būklę bei informuoti, kokios galimos rizikos balinant dantis. Dėl balinimo procedūros apsispręsti turi jau pats pacientas. Nesaugu, kai dantų balinimui namuose žmonės pasitelkia įvairias priemones: specialius pieštukus, juosteles, ar natūralias priemones, rastas namų lentynoje, pavyzdžiui, sodą, anglį, citriną. Tokie būdai gali būti ne tik neveiksmingi, bet net ir žalingi.

burnos-higieniste-evelina

- Kokios galimos rizikos balinant dantis?

-Dažniausias nepatogumas - padidėjęs dantų jautrumas ar skausmas iškart po procedūros. Skausmas atsiranda, nes vykstant dantų audinių balinimui vyksta dentino dehidratacija bei gali būti pažeista mineralų pusiausvyra. Taip pat pacientui visada akcentuojame, kad dantys išbals tik iki tam tikro lygio, jei žmogus nori akinamai baltos dantų spalvos, rekomenduojame dantų protezavimą laminatėmis. Taip pat dantų baltumą išlaikyti galima 1-3 metus, ir tai labai priklauso, kaip pacientas prižiūri dantis, kokį maistą vartoja. – Pasakoja burnos higienistė Raminta Adomavičiūtė.

burnos higienistė Raminta

- Kokiems pacientams Jūs griežtai atsisakote balinti dantis?

- Dantis balinti nerekomenduojama vaikams iki 18 metų, nėščiosioms ar maitinančioms mamoms, pacientams, nešiojantiems breketus, jei yra sugedusių dantų, taip pat kam labai jautrūs dantys, ar apnuogintos dantų šaknys, alergiškiems peroksidui asmenims. Svarbu pažymėti, kad dantų plombos ar karūnėlės nebalinamos, todėl pacientams, kurie turi daug plombų ar karūnėlių matomose vietose, turėtų apsispręsti, kad po balinimo reiks juos pakeisti.

-Ką svarbu žinoti prieš einant balinti dantis pas specialistą?

-Svarbu pasidaryti profesionalią burnos higieną, higienistas taip pat įvertina burnos audinių ir dantų būklę, kad nebūtų uždegimo, dantys suplombuoti, nustato dėl kokių priežasčių dantys pakeitė spalvą. Tada higienistas parenka tinkamiausią dantų balinimo būdą, išvardina visas galimas rizikas ir sutaria dėl kito vizito, jei pacientas renkasi kabinetinį gydymą, arba nuima atspaudus kapoms, jei pacientas dantis balinsis namuose. Svarbu paminėti ,kad iškart po higienos balinti dantis nerekomenduojama. – Akcentuoja specialistė Laura.

-Kurį būdą Jūs dažniausiai rekomenduojate savo pacientams?

-Labai priklauso nuo paciento norų ir lūkesčių. 1) Jei pacientas nori rezultato iškart, rekomenduojame dantų balinimą kabine su Philips Zoom sistema. Tai naujausia ir moderniausia dantų balinimo technologija, jos metu nėra pažeidžiami danties audiniai, kinta tik jo viršutinio sluoksnio atspalvis; po balinimo dauguma pacientų nejaučia jokio skausmo ar jautrumo; dantų spalva gali pašviesėti net iki 6-7 atspalvių; balinamojo gelio sudėtyje yra amorfinio kalcio fosfato, kalio nitrato ir fluorido. Šios medžiagos mažina dantų jautrumą saugo dantų emalį. 2) Dantų balinimas kapomis namuose mažiau invazyvus, balinimo procesas vyksta fiziologinėje terpėje, dalyvaujant seilėms, balinimo gelyje mažesnė koncentracija peroksido. Dantų balinimo kapomis eiga namuose yra labai paprasta: pripildyti kapas balinamuoju geliu; kelias valandas ar per naktį jas dėvėti (pagal duotus specialisto nurodymus); nepamiršti nusiimti kapų praėjus balinimo procedūros laikui; kartoti šį veiksmą 10-14 dienų. Svarbu paminėti, kad, jeigu nešiodami kapas pajaučiate jautrumą ar nemalonius pojūčius, reikia nutraukti procedūrą ir pasitarti su gydytoju dėl tolesnių veiksmų. – Patarimais dalijasi higienistė Ernesta.

-Kaip dantis prižiūrėti po dantų balinimo?

Pirmas 2 paras po dantų balinimo reikėtų vengti dažančių maisto produktų ir gėrimų vartojimo bei rūkymo. Vėliau visa tai irgi reikėtų kiek galima riboti, nes išvardinti veiksniai mažina dantų baltumą. Po procedūros pacientas gali jausti didesnį dantų jautrumą, kuris paprastai praeina per kelias dienas. Siekiant jį sumažinti, galima naudoti specialias dantų pastas. Jei turite kapas, jas galima pripildyti mineralų atstatymą skatinančiomis medžiagomis ir uždėti ant dantų. Taip pat, jei planuojate perplombuoti dantis, po balinimo turi praeiti 1-2 savaitės. Ir, savaime suprantama, reikia dantis reguliariai ir taisyklingai valytis bei 1-2 kartus per metus atlikti profesionalią burnos higieną. – Rekomenduoja higienistė Evelina.