Danties skausmas užklumpa vakarais? Tikriausiai reikės endodontinio gydymo.

Danties skausmas užklumpa vakarais? Tikriausiai reikės endodontinio gydymo.

2021-12-10

Kodėl dantį pradėjo skaudėti prieš einant miegoti? „Visą naktį negalėjau miegoti dėl danties maudimo.“ „Net nežinau, kurį dantį man skauda, atrodo, skausmas bėgioja į viršutinį ir apatinį žandikaulį…“ Tokius ir panašius apibūdinimus dažniausiai pasako pacientai, kai telefonu kreipiasi dėl ūmaus dantų skausmo.

Tik retais atvejais danties nervo (pulpos) uždegimas vystosi labai lėtai ir be skausmo. Įprastai nervo uždegimas pasireiškia labai stipriais skausmais (neretai tai nutinka naktį), kurių nenumalšina net itin stiprūs priešuždegiminiai vaistai. Dažnai pacientui sunku nusakyti, kurį dantį iš tikrųjų skauda, skausmas plinta į kitas galvos sritis (ausį, kaklą). Šaltas arba karštas maistas (gėrimas) sukelia ilgai trunkantį skausmą, skausminga kramtyti, dantis, tarsi, „iškeltas“, dantena aplink dantį skausminga. Jei kada nors susidursite su šiais požymiais – tikriausiai prireiks endodontinio t.y. danties šaknų kanalų gydymo.

Apie endodontologiją aiškiai

endodontinis gydymasEndo graikiškai reiškia „vidus“, odont – „dantis“. Endodontinis (dantų šaknų kanalų) gydymas – tai vidinio danties audinio (pulpos), sudaryto iš kraujagyslių, nervų, limfagyslių, jungiamojo audinio, - o kitaip, visko, ką daugelis įprastai tiesiog vadina nervu - gydymas. Šio gydymo tikslas yra pašalinti patogeninius mikroorganizmus iš danties šaknų kanalų sistemos, užkirsti kelią pakartotinei infekcijai ir išsaugoti natūralų dantį.

Surasti šaknies kanalus ne visada yra lengva. Kanalai dažnai būna kalcifikuoti ir tokie siauri, kad yra matomi tik pasitelkus vaizdą didinantį operacinį mikroskopą. Analizuojamos rentgeno nuotraukos, taip pat pasitelkiami elektroniniai šaknų kanalų ieškikliai, ultragarso aparatai. Viskas tam, kad specialistas galėtų tiksliai matyti danties anatominius ypatumus, galimus svetimkūnius šaknies kanale, pašalinti uždegiminius audinius ir itin smulkiais specialiais instrumentais saugiai pasiekti šaknies viršūnę.

  Apie endodontinį dantų gydymą kalbamės su Aukštaitijos implantologijos klinikos gyd. odontologe - endodontologe Gita Ežerskyte.

Kada reikalingas endodontinis gydymas?

Dažniausiai endodontologo konsultacija ar/ir endodontinis gydymas reikalingas, kai:

 • jaučiamas dantų skausmą kramtant;
 • atsiradęs ilgalaikis dantų jautrumas šaltam ir/ar karštam maistui ir gėrimams;
 • yra tinimas dantų ir žandikaulio srityse;
 • atsiradęs pūlinys, fistulė ant dantenų;
 • stipriai pažeisti karieso dantys;
 • patamsėjęs dantis;
 • rentgeno nuotraukose matomos kaule išplitęs uždegimas (kaulinės destrukcijos);
 • reikalingas dantų šaknų kanalų pergydymas prieš protezuojant dantį;
 • įvyksta dantų trauma, kurių pasekmė – lūžę ar skilę dantys ar miręs danties nervas (nekrotizavusi  pulpa).

Endodontinio gydymo dėka išsaugome labai pažeistą karieso, traumos ar kitų veiksnių, uždegiminį dantį. Jei danties šaknis tvirta, verta išsaugoti savąjį dantį, tačiau po gydymo, jį dažniausiai rekomenduojama protezuoti.

Papasakote, kaip tampama gydytoju endodontologu?

Endodontologai po visų bendrųjų odontologijos mokslų, kurie trunka 5 metus universitete,  dar papildomai 3-jus metus mokosi rezidentūros studijose, vien apie šaknų kanalų gydymą. Taigi, po 8-ių metų studijų tampama kvalifikuotu gydytoju endodontologu. Dantų šaknų kanalų gydymas nėra labai baisi, greičiau specifinių žinių iš gydytojo reikalaujanti procedūra. O endodontijos sritį aš pasirinkau todėl, kad tai man atrodo sudėtingiausia. Dirbti nematant siauriausių, mažiausių kanalų, kruopščiai juos išvalyti, užplombuoti - dažnai būna iššūkis!

Kuo endodontinis gydymas skiriasi nuo įprasto karieso gydymo?

Danties kanalų gydymas pradedamas nuo danties būklės ir atliktos rentgeno nuotraukos įvertinimo. Paprastai kanalų gydymas atliekamas per vieną ar du vizitus, atsižvelgiant į Jūsų danties būklę ir asmenines aplinkybes.

    Dantų kanalų gydymas įprastai atliekamas etapais:

 •     įvertinamas endodontinio gydymo reikalingumas ir galimybės;
 •     pirmiausia nuskausminama;
 •     pašalinama uždegiminė pulpa ir kiti nešvarumai esantys kanalų sistemoje;
 •    kruopščiai išvalomi ir dezinfekuojami kanalai;
 •    po to kanalai užpildomi spec.medžiaga ir užplombuojami;
 •    dantis atstatomas vainikėliu arba plomba ir toliau funkcionuoja kaip ir bet kuris kitas dantis.

   Dantų šaknų kanalų valymas įprastai užtrunka ilgiau, nei paprastas danties plombavimas. Tai gydytojo ypatingo kruopštumo ir specialios aparatūros reikalaujanti procedūra. Surasti šaknies kanalus taip pat ne visada yra lengva - jie dažnai būna siauri, tad yra matomi tik pasitelkus vaizdą didinantį operacinį mikroskopą ir remiantis dentalinėmis rentgeno nuotraukomis.

Kada reikalingas endodontinis pergydymas?

Kai tenka endodontinį gydymą atlikti iš naujo, jei ankstesnis buvo atliktas nekokybiškai, jei infekcija kanale nebuvo iki galo išgydyta ir simptomai atsinaujina. Arba buvo nekokybiškos danties restauracijos: nehermetiškos plombos, seni vainikėliai. Kartais, kai yra nesudėtingi endodontiniai atvejai, kanalus gali susitvarkyti ir Jūsų bendrosios praktikos gydytojas odontologas. Tačiau pergydant kanalus, taip pat, jei dantis yra sudėtingos anatomijos,  būtinas specialisto gydytojo endodontologo gydymas, pasitelkiant mikroskopą.

Kas nutinka, negydant dantų šaknų kanalų?

Svarbu suprasti, kad nervo (pulpos) uždegimas yra infekcija, esanti dantų šaknų kanalų sistemoje, kuri negydoma plinta toliau į kaulą, sinusus. Infekcija gali būti sinusito priežastis, galima netekti ir danties, taip pat galimos ir kitos komplikacijos. Pavyzdžiui, uždegimas kaule apie danties šaknis (viršūninis periodontitas) yra gynybinė organizmo reakcija į infekciją, esančią danties šaknų kanalų sistemoje. Moksliniuose straipsniuose minima, kad viršūninis periodontitas gali turėti įtakos siteminėms ligoms, tokioms kaip: cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, inkstų ligos, reumatoidinis artritas. Tiesioginį ryšį nustatyti labai sunku, tačiau tai yra vis plačiau mokslininkų nagrinėjama tema. Taigi, jei yra infekcija, nesvarbu kurioje kūno vietoje būtų, ją būtina gydyti.

Gydytoja odontologė endodontologė Gita Ežerskytė dirba kiekvieną antradienį Aukštaitijos implantologijos klinikoje, adresu Stoties g. 1, Panevėžys.

Registruotis kviečiame tel. 8 45 509 509 | www.aik.lt