Kodėl svarbi pirminė odontologo konsultacija bei gydymo plano sudarymas?

Kodėl svarbi pirminė odontologo konsultacija bei gydymo plano sudarymas?

2023-02-09

Kokiais atvejais reikalingas gydymo planas?

Pacientas į gydytojus odontologus, dažniausiai, kreipiasi dėl keletos priežasčių:

 1. Skubi pagalba – ėmė skaudėti, nulūžo dantis, iškrito plomba ir kt.
 2. Netenkina estetika – dantys kreivi, netaisyklingas sąkandis, patamsėjo, šypsantis matosi, kad trūksta dantų ir kt.
 3. Nebeturi kuo kramtyti – net, jei dar yra dantų, jie tapo paslankūs, atrodo, kramtant iškris; turi išimamus dantų protezus, bet jie nesilaiko, nepatogu ir kt.

Kuomet paciento sąkandis taisyklingas ir dantų būklė nesudėtinga, pirmo vizito metu pacientui iškart numatomas chirurginės ar terapinės procedūros laikas. Tačiau sudėtingais atvejais kaip, netaisyklingas sąkandis, “nuvalgyti”, išsikraipę dantys, daugelio dantų trūkumas, dantys išilgėję ar pakrypę į trūkstamų dantų sritis, reikalingas specialisto gerai apgalvotas detalus gydymo planas.

Pirminė specialisto konsultacija

Dažnai pacientas, jau būna prieš 10-20 metų gydytas poliklinikoje arba pradėjęs gydymą kitur: viena dalis dantų buvo sutvarkyta vienu metu, kita daug vėliau ir panašiai. Tokiu atveju, „iš gabalėlių“ sudėtas gydymas dažnai neturi vientisumo, šypsena nėra estetiška, o kramtymo funkcija - nepilnavertė.

Pirmiausia, specialistas didelį dėmesį skiria išsiaiškinti paciento lūkesčius, kaip jis įsivaizduoja gražią ir sveiką šypseną, išklauso skundus bei problemas.

Tada atliekamas klinikinis ištyrimas:

 • padaromos dantų ir žandikaulių rentgeno nuotraukos, jei reikia, atliekama ir 3D kompiuterinė tomografija;
 • apžiūrima burnos ertmė, dantys, sąnarys, įvertinamas sąkandis bei kramtymo funkcija;
 • nustatoma dantenų būklė, ar nėra periodonto ligos, įvertinama burnos higiena.

Po šių tyrimų suteikiama informacija apie pacientui reikalingą gydymą, galimas jo alternatyvas, privalumus ir trūkumus, kainą, planuojamų procedūrų kiekį ir laiką.Mūsų klinikoje tyrimai atliekami vietoje iš karto, be to, esant poreikiui, konsultacijoms pasitelkiami reikalingi kiti specialistai:

 • implantuojantis gydytojas, chirurgas;
 • protezuojantis gydytojas
 • endodontologas
 • periodontologas
 • ortodontas
 • burnos higienistas

Taigi, ypač sudėtingais atvejais, gydymo planas gali būti preliminarus ir jis papildomas pacientui apsilankius pas kitus specialistus, tokius kaip, endodontologas (šaknų kanalų specialistas) ar ortodontas, kurie papildo gydymo planą iš savo pusės atlikę tyrimą. Taip pat svarbu suprasti, kad preliminarus gydymo planas eigoje gali keistis.

Detalaus gydymo plano nauda

Turėdamas išsamų dantų gydymo planą, pacientas iš anksto žinos, kiek vizitų numatyta ir pas kuriuos specialistus reikės lankytis. Aukštaitijos implantologijos klinikoje pirminės konsultacijos metu gydymo planą dažniausiai sudaro vyr. gyd. odontologės: periodontontologė Aistė Navikienė bei ortopedė Sandra Piškinė. 

Kitas gydymo plano privalumas – pacientui, nusprendus pasinaudoti medicinos lizingo paslaugomis, svarbu žinoti tikslias gydymo išlaidas, o tam preliminarios sąmatos ir pirminio gydymo plano nebepakanka.

Kartais, odontologui įvertinus dantų būklę ir sudarius visą išsvajotos šypsenos gydymo planą, susidaro nemaža galutinė suma, pacientas sunerimsta. Tuo atveju svarbu suprasti, kad dantų gydymas vyksta etapais, todėl ir pacientas gali planuotis savo išlaidas etapais. Pvz. 1) Pradžioje atliekama higiena, pašalinami nebegydomi dantys, atliekama sinuso pakėlimo operacija; 2) tada tik po 6 mėnesių sriegiami implantai, 3) dar po 3-4 mėn. atliekamas protezavimas ir kitos estetinės procedūros (dantų balinimas, estetinis protezavimas ar plombavimas ir kt.)

Visų dantų atkūrimas 4 implantais

Kai pacientas visai neturi dantų arba likę dantys - nevisaverčiai, blogos prognozės, rekomenduojamas taip vadinamas all-on-4 dantų atstatymo metodas. Šis metodas kasmet tampa populiaresnis tarp Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių tautiečių. Aukštaitijos implantologijos klinikos vyr. gydytoja odontologė Aistė Navikienė šioje srityje specializuojasi ne vienerius metus ir yra padariusi šimtus tokio tipo operacijų. Pacientas sutaupo lėšų, nes nereikia kaulo priauginimo, sinuso kėlimo operacijų, užtenka 4 implantų vienam žandikauliui. Be to sutaupo ir laiko, nes  įsriegus 4 implantus, dėka susidirbusios protezuotojo ir techniko komandos, jau kitą dieną ant jų tvirtinamas neišimamas dantų protezas. Tai didelis privalumas, nes pacientas nelieka be dantų ir nereikia laukti 4-6 mėnesių kol prigis implantai. Implantacija atliekama specialia metodika ir pritvirtintas dantų protezas kramtymo jėgą paskirsto tolygiai. 

All-on-4 procedūros etapai:

 • Chirurginė dalis, kurios metu pašalinami nefunkcionuojantys dantys ir įsriegiami implantai, vienam žandikauliui trunka 2-3 val. Aukštaitijos implantologijos klinikoje pacientai dažnai naudojasi galimybe procedūrą atlikti sedacijoje, kas suteikia daugiau komforto ir ramybės pacientui. Taip pat svarbu, kad galima operuoti abu žandikaulius vienu metu, dėl ko nereikia dviejų operacijų ir ilgo gijimo.
 • Po operacijos nuimami atspaudai fiksuotam dantų protezui. Ateinančias 1-2 dienas pacientas kelis kartus atvyksta pas protezuojantį odontologą matavimui ir pagamintas dantų protezas yra prisukamas prie implantų. Pacientai dalinasi patirtimi, kad kelias dienas vyksta pripratimas ir vėliau aplanko jausmas, kad tai savi dantys.
 • Po 6-9 mėnesių, kai implantai pilnai įsitvirtina kaule protezas keičiamas nuolatiniu cirkonio dantų protezu.

Investicija į savo sveikatą ir gyvenimo kokybę

Investuojant pinigus į dantų išvaizdą ir sveikatą svarbu žinoti, kad ši investicija pateisins paciento lūkesčius, gydymo planas leis teisingai susidėlioti biudžetą ir nekels didelių sunkumų.

Jei jaučiate, kad laikas kreiptis į odontologus, laukiame Jūsų konsultacijoje pas Aukštaitijos implantologijos klinikos specialistus, atsakysime į Jums rūpimus klausimus ir kartu sudarysime optimaliausią gydymo planą.

Registracija tel. 8 45 509 509, adresu Stoties g. 1., Panevėžys.| www.aik.lt