Taisyklingas dantų sąkandis - šypsenos pamatas. Deja, apie 85 procentai žmonių pasaulyje turi netaisyklingą sąkandį. Priežastys gali būti įvairios, bet dažniausiai susiduriame su įgimta (gali būti genetiškai perduodama) žandikaulių formos anomalija. Apie tai konferencijoje „Žandikaulio formos problemos ortodontijoje ir chirurgijoje“ plačiau gilinosi Aukštaitijos implantologijos klinikos vyr. gyd. odontologė Aistė Navikienė ir gyd. ortodontas Vytautas Sabataitis.
Medicininės netaisyklingo sąkandžio pasekmės sveikatai
Netaisyklingas sąkandis dažnai pastebimas net ir „plika” akimi ir tai tikrai ne tik estetinė problema. Pasak gyd.ortodonto Vytauto Sabataičio, netinkamas sąkandis pirmiausia keičia žmogaus mimiką ir veido profilį, veidas tampa asimetriškas. Pakitęs sukandimas lemia per didelę žandikaulio apkrovą, valgant juntamas maudimas, taip pat gali sukelti kaklo, nugaros, galvos skausmus, taip pat dėl susiaurėjusių kvėpavimo takų gali būti sunku kvėpuoti per nosį, o naktį pacientas gali knarkti, miegodamas nepailsi. Taip pat gali sutrikti kalbos rišlumas ir nusidėvėti dantys.
Patologinis dantų nusidėvėjimas
Normalus dantų nusidėvėjimas per metus yra 0,01 milimetro, tad per 100 metų normaliai nudėvime 1 milimetrą savo danties aukščio. Jei pacientui yra netaisyklinga viršutinio ir apatinio žandikaulio dantų padėtis, netinkamai pasiskirsto dantims tenkantis krūvis ir dantys dyla ne tose vietose, kur įprastai turėtų dilti. Aukštaitijos implantologijos klinikos vyr. gydytoja odontologė Aistė Navikienė pastebi, kad jau nuo 35 metų kai kurie pacientai yra netekę 1–3 milimetrų savo danties. Tokiais atvejais rekomenduojama didelės apimties plombavimo ir protezavimo paslaugos, kad būtų atkurtas prarastas sąkandžio aukštis.
Netaisyklingo sąkandžio gydymo būdai
Netaisyklingo sąkandžio gydyme dalyvauja gydytojas odontologas ir gydytojas ortodontas, jei reikia, konsultuoja ir burnos, veido ir žandikaulių chirurgas. Praktiškai visais atvejais konsultacijos metu atliekama 3D nuotrauka, kitaip vadinama kompiuterine tomografija. Nuotrauka padeda tiksliau diagnozuoti problemą ir tinkamai sudėlioti gydymo planą, bei apsisaugoti nuo galimų komplikacijų. Sąkandis gali būti gydomas breketais ar kapomis, dantų aukštis ir forma atstatomi plombuojant arba protezuojant. Sunkesniais atvejais, kai sąkandžio atstatyti tradiciniais metodais dėl žandikaulių ypatumų nėra galimybių, išeitimi gali tapti ortognatinė operacija. Chirurginis gydymas taikomas tik tais atvejais, kai rezultato neįmanoma pasiekti kitais gydymo metodais.
- Sąkandžio koregavimas breketais: Tiesinimas breketais gali būti pasirenkamas net ir labai sudėtingais atvejais, kada sąkandis negali būti koreguojamas plokštelėmis ar kapomis. Breketai gali būti skiriami vaikams nuo 12-13 metų ir suaugusiesiems: gydymo trukmė, priklausomai nuo atvejo sudėtingumo, įprastai siekia 1,5-2 m. Breketai gali būti skirtingų tipų – tradiciniai ligatūriniai breketai ir naujos kartos beligatūriai. Abiejų rūšių breketai gali būti metaliniai arba keramikiniai;
- Dantų tiesinimas kapomis: dantų tiesinimo kapos yra skaidrios, todėl jos yra mažiau pastebimos, valgant jas galima išsiimti, patogesnė dantų higiena. Tiesinimo kapos džiugina ir tuo, kad jos sukelia mažiau nepatogumų (tempimo jausmas yra mažesnis nei nešiojant breketus);
- Sąkandžio koregavimas plokštelėmis: tokie ortodontiniai įtaisai dažniausiai skiriami vaikams ir paaugliams, kada atvejis yra gana nesudėtingas (plokštelės naudojamos ir tada, kai siekiama palaikyti gydymo breketais rezultatus).
- Herbsto aparatas: Herbsto aparatas - nenuimamas ortodontinis aparatas, skirtas netaisyklingam sąkandžiui koreguoti, kai pacientas turi mažą apatinį žandikaulį.
Ankstyvas sąkandžio patologijų gydymas gali padėti pacientui išvengti sudėtingos žandikaulių operacijos ir rimtų komplikacijų. Vizitą pas ortodontą rekomenduojama planuotis, kai vaikui sueina 6-7 metai. Jauno amžiaus žmonėms gydymas yra paprastesnis, nes vaiko ar paauglio kaulai dar auga, o kramtymo raumenys vystosi, tačiau tai tikrai nereiškia, jog tiesinimo reikia atsisakyti vyresniame amžiuje.
Kviečiame registruotis konsultacijai dėl dantų tiesinimo ir sąkandžio problemų tel. 8 45 509 509 ar internetu www.aik.lt bei atvykti į Aukštaitijos implantologijos kliniką, adresu Stoties g.1, Panevėžys.